DUYURULAR

2024 01 SİRKÜLER

DİKKAT ÇOK ÖNEMLİ

 1.  01/07/2024 Tarihinden itibaren e-belgelere (Fatura, İrsaliye, Müstahsil ..vs.) imza zamanı zorunlu hale geldi. Geriye dönük en fazla 7 gün fatura kesilebilir. Buna uymayanlara her bir fatura için en az 3.400.- TL den az olmamak üzere fatura toplamının % 10 na kadar Özel Usulsüzlük cezası kesilecektir.
 2. SGK. Ve Maliye tarafından ilçelerde denetim başlamıştır. SSK.sız  işçi çalıştıranla  belgesiz para alımı yapan mükelleflere ciddi cezalar söz konusu olacaktır. Ayrıca İncelemeye sevk edilmesi gündem konusudur.
 3. Kira Ödemeleri, İşçi Maaş Ödemeleri, ile 5 ve üzeri işçi çalıştıran işverenlerin BES ödemeleri Banka yolu ile yapılması zorunluluğu takip ve kontrol edilecek. Banka ve aracı kurumlarla ödemelerini yapmayana her bir işlem başına ceza uygulanacaktır.
 4. Firmanızla ilgili ödeme yaptığınızda veya aldığınızda tahsilat makbuzu alınması ve düzenlenmesi ve muhasebeye teslim edilmesi gerek, aynı uygulama çek alıp verme işlemi içinde geçerlidir.
 5. Yıllık çalışan sayısı 50’den çok ve yıllık mali bilanço toplamı 100. Milyon TL.den çok olup firmalar VERBİS e kayıt olma zorunluluğu vardır. Buna uymayan firmalara 2024 yılı için 119.436.-TL ile 5.972.040.- TL arası para cezası uygulanır.
 6. 01/07/2024 tarihinden itibaren eski yazar kasa kullananlar POS uyumlu yazar kasa ya geçmek zorundadır.
 7. 01/06/2024 tarihinden itibaren Fatura kesiminde IP adresleri takibi söz konusu olacaktır. Tüm mükelleflerimizin kendi bilgisayarlarından faturaları kesme zorunluluğu vardır. Muhasebe büroları fatura kesemez
 8. TCMB İhraç genelgesinde 10/06/2024 tarihinde yapılan değişiklikle İhracat bedellerinin bankaya ve orandan da TCMB ye satış ön görülen oran % 30 olarak yeniden belirlenmiştir.
 9. Kayıt dışı Ticareti önlemek için
 • Banka Hesabını başkasına kullandırana 20. Milyon
 • Post Cihazını başkasını kullandırana 90 Milyon
 • Kayıt dışı faturasız satışlara 3 kata kadar ceza
 • Elden Kira alımlarına ceza

Gibi cezalar ile karşı karşıya kalınacaktır.

 1. İşyerlerimizde çalıştırdığımız personel ve işçilerin Mesleki Yeterlilik Belgesi alma zorunluluğu getirilmiştir. Mesleki yeterlilik belgesi bulunmayan işçilerin iş kazasına uğraması sonucu iş verene e TCK 22/3 maddesi gereğince bilinçli taksir hükümleri uygulanacaktır.
 2. İşletmeye dahil olan işte kullanılan veya kiralama yolu ile edinilen taşıtlara taşıt tanıma birimi takılması için son gün 31/12/2024 tür. Darphane tarafından üretilen TTB (Taşıt Tanıma Birimi) depo girişi üzerine takılacaktır.         

 PRATİK BİLGİLER

» Amortisman Sınırı
» Vergiden Müstesna Yemek Bedeli
» Emlak Vergisi Oranları
» Fatura Düzenleme Sınırı
» Kıdem Tazminatı Tavanı
» Usulsüzlük Cezalarına Ait Cetvel

FAYDALI LİNKLER

TCMB DÖVİZ KURLARI

HAVA DURUMU

SİTE SAYACI


Ziyaretçi Sayımız: 90981