Ana Sayfa Yap | Sık Kullanılanlara Ekle  |  İletişim 

 ANA SAYFA              HAKKIMIZDA              HİZMETLERİMİZ              İSTANBUL SMMM ODASI               TÜRMOB               İLETİŞİM

Vergi Takvimi               Pratik Bilgiler             Resmi Gazete                T.C. Kimlik No                İnternet Vergi Dairesi               Dilekçematik               E-Beyanname            E-Bildirge

 
 
MENÜ
  ANA SAYFA
  HAKKIMIZDA
  HİZMETLERİMİZ
  DUYURULAR / YAZILAR
  MÜKELLEF BİLGİ PANOSU
  GÜNCEL MEVZUAT
  BASINDAN YAZILAR
  MUHASEBE STANDARTLARI
  SMMM-YMM ODALARI
  TİCARET SİCİL GAZETESİ
  MORTGAGE
  KOSGEB MEVZUATI
  TEK DÜZEN HESAP PLANI
  BASEL II
  ÜCRETSİZ PROGRAMLAR
  İSTANBUL REHBERİ
  EKONOMİ HABERLERİ
  DIŞ TİCARET MEVZUATI
  DANIŞTAY KARARLARI
  YARGITAY KARARLARI
  DİLEKÇEMATİK
  İLETİŞİM FORMU
 
 
 
PRATİK BİLGİLER
» Amortisman Sınırı
»
Vergiden Müstesna Yemek Bedeli
»
Emlak Vergisi Oranları
»
Fatura Düzenleme Sınırı
»
Değer Artış Kazançları İstisna Tutarları
»
Kıdem Tazminatı Tavanı
» Usulsüzlük Cezalarına Ait Cetvel
»
Yıllık Ücretli İzinler


DETAYLI BİLGİ ALMAK İÇİN TIKLAYIN
 
 
 
MUHASEBE STANDARTLARI
» Ülke içinde kullanılan muhasebe standartlarını uluslararası standartlarla bütünleştirebilmek için 1995 yılından bu yana 43 uluslararası muhasebe standardı Türkiye’ye ....

DETAYLI BİLGİ ALMAK İÇİN TIKLAYIN
 
 
 
RESMİ GAZETE
 

 DUYURULAR

2020 / 02 SİRKÜLER Yeni Koronavirüs Salgınının Ekonomik ve Sosyal Hayata Etkilerinin Azaltılması Hk

Yeni Koronavirüs Salgınının Ekonomik ve Sosyal Hayata Etkilerinin Azaltılması Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun bugün itibariyle Resmi Gazetede yayımlanmış ve yürürlüğe girmiştir.

İş Hukukunu ilgilendiren maddelerini incelediğimizde;

Kanunun 7.nci maddesinde;

1.     İşveren tarafından ücretsiz izne ayrılan ve kısa çalışma ödeneğinden yararlanamayan işçiler ile 15.03.2020 tarihinden sonra iş sözleşmesi feshedilen ve işsizlik ödeneği alamayan işçilere, herhangi bir Sgk’dan yaşlılık aylığı almamak kaydıyla 3 aylık fesih yapılamayan süre boyunca günlük 39,24TL ücret desteği verilecektir.

2.     Yukarıda belirtilen ücret desteğinden faydalanan  işçinin çalıştırıldığının tespiti halinde işverene cezai yaptırım uygulanacak ve verilen destek faizi ile işverenden tahsil edilecektir.

3.    Ücret desteğinden faydalanan işçiler Genel Sağlık sigortalısı sayılırlar.

Kanunun 8. Maddesinde;

1.    Yeni Koronavirüs sebebiyle işverenlerin yaptıkları zorlayıcı sebep gerekçeli kısa çalışma başvuruları için uygunluk tespitinin tamamlanması beklenmeksizin işverenlerin beyanı doğrultusunda kısa çalışma ödemesi gerçekleştirilir.

2.     İşverenin hatalı bilgi ve belge vermesi nedeniyle yapılan fazla ve yersiz ödemeler yasal faizi ile işverenden tahsil edilir.

Kanunun 9. Maddesinde;

1.    Her türlü iş veya hizmet sözleşmesi, 17.04.2020 tarihinden itibaren 3 ay süreyle İş kanunun 25/2- ahlak ve iyinet kurallarına uymayan haller ve benzeri sebepler dışında işveren tarafından feshedilemez.

2.    17.04.2020 tarihinden itibaren 3 aylık süreyi geçmemek kaydıyla işveren işçiyi tamamen veya kısmen ücretsiz izne ayrılabilir. Bu madde kapsamında ücretsiz izne ayrılmak işçiye haklı nedene dayanarak sözleşmeyi fesih hakkı vermez.

3.    Bu madde hükümlerine aykırı olarak iş sözleşmesini fesheden işveren veya işveren vekiline idari para cezası yaptırımı uygulanır.

4.    Cumhurbaşkanı 3 aylık süreyi 6 aya kadar uzatabilir.

Kanunlaşan 3 maddeyi özetlemek gerekirse;

15.03.2020 tarihinden sonra çıkarılan ve hiçbir şekilde SGK dan destek alamayan işçilere ve 17.04.2020 tarihinden sonra işveren tarafından ücretsiz izne ayrılan işçilere günlük nakdi ücret desteği verilecektir.

Ayrıca 17.04.2020 tarihinden itibaren 3 ay boyunca (Cumhurbaşkanı 6 aya kadar uzatabilir) ahlak ve iyiniyet kurallarına aykırılık halleri dışından işçinin iş akdini feshedememekte işçiden onay almaksızın ücretsiz izne ayırılabilmektedir.

Kısa çalışma ödeneğinin şartları kolaylaştırılmakta ve inceleme yapılmaksızın işverenin beyanı doğrultusunda işçilere ödeme yapılması sağlanacaktır.

 

 


                                       


SMMM CEM SEFA MISIR

Adres:
     Sarıgöl Mah. Ordu Cad. Ersoy Apt. No:78 K:1 D:2 Gaziosmanpaşa / İSTANBUL
Tel:           0 212 - 545 03 78 / 564 89 66
Faks:        0 212 - 563 85 48
E-Posta:  info@cemsefamisir.comHer hakkı saklıdır. 2011 www.cemsefamisir.com

Web Tasarım: 
www.MuhasebeTR.com